@
بستن
محصولات
بستن

دیزل ژنراتور و مزایای استفاده از آن

اسفند 14, 1399

-->

در مقاله قبلی “دیزل ژنراتور چیست؟” درباره‌ی عملکرد و بخش‌های مختلف دیزل ژنراتور صحبت کرده‌ایم. در این مقاله به بررسی مزایا و کاربرد‌های دیزل ژنراتور می‌پردازیم.

مزایای استفاده از دیزل ژنراتور چیست؟

گازوئیل قیمت بیشتری از بنزین دارد اما انرژی تولیدی گازوئیل در زمان احتراق بیشتر از بنزین می باشد.

گازوئیل نسبت به بنزین روغنی‌تر و سنگین‌تر است و نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارد در نتیجه به دلیل راندمان بالا و به صرفه بودن هزینه‌ها سوخت بهتری به حساب می‌آید.

در نتیجه دیزل ژنراتور ها در مقایسه با موتور های بنزینی از سوخت کمتری استفاده می کنند.

هم چنین، عمر مفید دیزل ژنراتورها چندین برابر موتورهای بنزینی می‌باشد و نسبت به موتورهای دیگر از استهلاک کمتری برخوردارند.

از دیگر مزایای آن می توان به کم خطر بودن در مقابل آتش سوزی اشاره کرد.

در مقایسه با بنزین که درجه اشتعال آن 20 درجه سانتی گراد می باشد، درجه تبخیر گازوئیل 80 درجه سانتیگراد می باشد بنابراین گازوئیل نسبت به بنزین بسیار کم خطر بوده و علاوه بر آن عدم وجود تجهیزات جرقه زنی و اشتعال در موتورهای دیزلی خطر آتش سوزی آنها را کاهش می‌دهد.

موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای بنزینی آلایندگی کمتری ایجاد می‌کنند و تولید گازهای آلوده مانند CO در موتورهای دیزل بسیار کم می‌باشد.

کاربرد های مختلف دیزل ژنراتور چگونه است؟

از آنجایی که تداوم وجود جریان برق در بسیاری از صنایع و مراکز اهمیت دارد و قطع جریان برق می تواند خسارت‌های زیادی داشته باشد، در این موارد دیزل ژنراتور تنها به صورت اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بانک‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز درمانی، مراکز عمومی، برج‌های مسکونی و … از جمله این مکان‌ها به حساب می‌آیند.

اما ممکن است در بعضی موارد دیزل ژنراتورها به صورت دائم و همیشگی و در واقع به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گیرند.

برای مثال در خطوط انتقال گاز، صنایع کشتیرانی، پروژه های عمرانی، صنایع نفت و گاز، استخراج معادن و … از دیزل ژنراتورها به عنوان منبع اصلی استفاده می‌شود.

دسته‌بندی: دانشنامهدیزل ژنراتور