loading
contact
@
close بستن
محصولات
icon
icon
icon
close بستن

  اثرات زیست محیطی ژنراتور گاز طبیعی نسبت به دیزل چیست؟

  اثرات زیست محیطی ژنراتور

  دیزل ژنراتورها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و مراکز صنعتی و سازمان‌ها مطابق با نیاز خود یکی از آنها را خریداری می‌کنند. امروزه دیگر مثل گذشته نیست که صاحبان کارخانه‌ها و مراکز صنعتی نسبت به محیط زیست بیخیال باشند، چرا که می‌دانند آینده بشریت در گرو حفظ زیست محیط است. استفاده از انرژی‌های پاک که از قضا ارزان‌تر هم هستند، می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای صاحبان مشاغل مختلف باشند. با ما در پارسیان دیزل همراه شوید تا با اثرات زیست محیطی ژنراتور گاز طبیعی نسبت به دیزل آشنا شوید.

  انواع ژنراتورها کدامند؟

  ژنراتورها به سه نوع دیزلی، بنزینی و گازی تقسیم می‌شوند که دو نوع اول در یک دسته و ژنراتور گازسوز در یک دسته جداگانه قرار می‌گیرد.

  با این اوصاف همواره باید به دنبال استفاده از دستگاه‌هایی بود که با محیط زیست سازگارتر هستند و از آنها به منظور رفع نیازهای روزمره استفاده کرد. یکی از مهمترین مزایای انرژی‌های پاک، ارزان و مقرون به صرفه بودن آنها است.

  به نوعی می‌توان گفت ژنراتورهای گازسوز پلی به سوخت‌های فسیلی و منابع تجدیدپذیر انرژی هستند و بازده انرژی بالاتری برای آنها متصور هستیم. جالب اینجاست که آنها می‌توانند برق کافی برای منازل مسکونی، بیمارستان‌ها و حتی نیروگاه‌ها را تولید کنند و محدودیتی برایشان وجود ندارد.

  نحوه عملکرد ژنراتورهای گازسوز

  همانطور که ژنراتورهای دیزلی و بنزینی برای تولید برق از سوخت مخصوص خود استفاده می‌کنند، ژنراتورهای گازی هم گاز طبیعی مصرف خواهند کرد. به لحاظ مکانیکی اگر بخواهیم در نظر بگیریم، ژنراتورهای گاز طبیعی عملکردی مشابه با موتور خودروهای سواری دارند.

  درون این دستگاه یک موتور احتراق داخلی وجود دارد که سوخت و هوای فشرده را با یکدیگر ترکیب می‌کند. پیستون مخلوط فوق را تا جایی که امکان دارد، فشرده می‌کند و شمع باعث جرقه زدن سوخت و اشتعال خواهد شد. همچنین پیستون میل لنگ را به حرکت در می‌آورد.

  در وهله بعدی میل لنگ روتور ژنراتور را به چرخش در می‌آورد و باعث تولید جریان الکتریکی می‌شود و دستگاه را شارژ می‌کند. (البته میزان شارژ بستگی به اندازه و ابعاد دستگاه دارد) اندازه ژنراتورهای گازی می‌تواند متغیر باشد.

  یک نوع از این ژنراتورها وجود دارند که قابل حمل هستند و نوع دیگر به فضای بسیار بزرگ تری احتیاج دارند و نمی‌توان آنها را توی کمد جای داد. به همان میزان ابعادی که ژنراتور دارد، می‌تواند قدرت بیشتری هم تولید کند و نیازهای بیشتری را برطرف نماید. یکی از مهمترین مزایای این قبیل ژنراتورها، امکان اتصال آنها به خطوط گاز شهری است و به همین خاطر نیازی به ذخیره یا انتقال سوخت نخواهد بود.

  مزایای استفاده از ژنراتور گاز طبیعی

  گاز طبیعی با گازوئیل چه تفاوتی دارند؟

  ·        یکی از مهمترین تفاوت‌های بین این دو نوع سوخت، کربن کمتری است که گاز طبیعی تولید می‌کند. به عبارت دیگر گاز طبیعی دی اکسید کربن کمتری در هوا آزاد می‌کند و اثرات سوء زیست محیطی آن خیلی کمتر از گازوئیل خواهد بود.

  ·        برای اینکه بتوانیم نهایت استفاده را از گازوئیل ببریم می‌بایست نگهداری دقیقی از سوخت دیزل داشته باشیم. علاوه بر این باید این نوع سوخت با استانداردهای آلایندگی جدید مطابقت داشته باشد؛ بنابراین باید میزان گوگرد سوخت کم باشد و این موضوع نیازمند بررسی سالانه سوخت است تا ناخالصی‌ها تأثیر منفی روی جریان سوخت نگذارند.

  ·        تمام موتورهای دیزلی باید به طور مداوم سوخت گیری شوند و همین باعث می‌شود در شرایط بحرانی با دردسر تأمین سوخت مورد نیاز آنها درگیر شویم. در شرایط اضطراری به دست آوردن سوخت دیزل کار آسانی نخواهد بود.

  ·        یکی از مزایای مهم گاز طبیعی در دسترس بودن، مقرون به صرفه بودن و سازگاری کامل آن با محیط زیست است.

  جهت خرید و آشنایی با انواع دیزل ژنراتورها به صفحه دیزل ژنراتور مراجعه کنید.

  سازگاری و انطباق ژنراتورهای گازسوز با زیست محیط چقدر است؟

  هر دو نوع سوخت گاز طبیعی و گازوئیل وقتی می‌سوزند و تبدیل به انرژی الکتریکی می‌شوند، آلاینده‌هایی را در اتمسفر آزاد می‌کنند. از جمله این آلاینده‌ها می‌توان به دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و جیوه اشاره کرد.

  همان طور که انتظار می‌رود سوخت دیزل سطوح بیشتری از گازهای گلخانه ای و آلاینده‌ها را وارد اتمسفر می‌کند و گاز طبیعی کمترین مقدار را دارد. بنابراین اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید بهتر است به خرید یک ژنراتور گازسوز فکر کنید. انرژی تولیدی این ژنراتورها پاک و ارزان قیمت است و مزایای بسیاری در مقایسه با سوخت دیزلی دارند.

  ما در این مقاله به تمامی اثرات زیست محیطی ژنراتورهای گازی و دیزلی و مقایسه این دو با هم می‌پردازیم. از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

  دی 18, 1402