loading
contact
@
close بستن
محصولات
icon
icon
icon
close بستن

  خرید دیزل ژنراتور دست دوم + 8 نکته ضروری که باید به آن توجه کنید!

  خرید دیزل ژنراتور دست دوم

  دسترسی به برق و انرژی الکتریکی در تمام طول روز برای برخی از مناطق و سازمان ها اهمیت بسیاری دارد. فرض کنید یک درمانگاه عمومی یا یک بیمارستان دسترسی اصلی اش را به برق شهری از دست می‌دهد؛ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  پاسخ سوال فوق مشخص است و نتیجه نیازی به توضیح ندارد. دیزل ژنراتورها ساخته شده اند تا چنین مشکلی را به هنگام نیاز حل کنند. این موتورهای دیزلی با هدف ایجاد و تولید انرژی الکتریکی توسعه یافته اند و جایگزینی برای زمان های قطعی برق به شمار می‌رود.

  همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، دیزل ژنراتور با تولید ولتاژ برق، سوخت دیزل مصرف می‌کند. حال که مقدمه کوتاهی درباره این دستگاه گفتیم، می‌خواهیم نکات مهمی را پیرامون خرید دیزل ژنراتورهای دست دوم مطرح کنیم که دانستن آنها به شما کمک می‌کند سرتان کلاه نرود.

  نکاتی مهم در زمان خرید دیزل ژنراتور

  نکات ضروری در هنگام خرید دیزل ژنراتور دست دوم

  اصولا وقتی می‌خواهیم وسیله ای بخریم نگاهی به نمونه های دست دوم آن می‌اندازیم بلکه بتوانیم با قیمت های مقرون به صرفه و مناسب تر آن را خریداری کنیم. دستگاه های پرکاربرد دیزل ژنراتور هم نمونه های کارکرده دارند و می‌توان با قیمت های معقول تری اقدام به خرید آنها کرد.

  مزایای خرید یک دیزل ژنراتور دست دوم و کارکرده می‌تواند بیشتر از مزیت های آکبند آن باشد چرا که قیمت فاکتور مهمی برای خرید به شمار می‌رود. البته خرید هر دست دومی توصیه نمی شود و باید حتما از صحت و سلامت آن دستگاه اطمینان حاصل کنید اما چگونه؟

  اگر وسوسه شوید و با قیمتی بسیار پایین تر یک دستگاه دیزل ژنراتور بخرید، شک نکنید پشیمان خواهید شد و به جای سود کردن در ضرر فرو خواهید رفت. برای کارخانه ها خرید ژنراتور دیزلی دست دوم مقرون به صرفه و اقتصادی است.

  یکی از مهمترین نکاتی که باید درباره خرید دیزل ژنراتور کارکرده بدانید، سابقه و مقدار ساعاتی است که از آن استفاده شده است. جالب است بدانید که ژنراتورها مثل ماشین دارای کیلومترشمار هستند و می‌توان کارکرد آنها را مشاهده کرد. در ادامه مهمترین نکات پیش از خرید دیزل ژنراتور دست دوم را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  1. بررسی موتور و کیفیت فنی دیزل ژنراتور کارکرده

  مدل های مختلفی از دیزل ژنراتورها وجود دارند که توان های متفاوتی هم ارائه می‌دهند. موتورهای دیزلی برندهایی نظیر بادوین، پرکینز، ولوو و کامینز شهرت بسیاری دارند و با دیدن آنها می‌توان نسبت به کیفیتشان خاطر جمع شد.

  موتور این دستگاه ها از قسمت های متعددی تشکیل شده اند که می‌توان از جمله آنها به سیستم خنک کننده موتور، نگهدارنده سطح آب، رادیاتور، خروجی و ماکزیمم خروجی، سرعت و تعداد سیلندرها اشاره کرد. معاینه و بررسی تمامی قسمت ها حیاتی و مهم است و باید پیش از خرید نمونه کارکرده به آنها دقت کافی داشت.

  همچنین می‌بایست مشخصات دینام ژنراتور را به دقت مورد بررسی قرار دهید و سپس نگاهی به کنترل پنل آن و صحت آن بیندازید. از بررسی مشخصات کانوپی و محفظه آن غافل نشوید. موتور مهمترین قسمتی است که هر دستگاهی از جمله دیزل ژنراتور دارند و باید از کیفیت و سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

  2. بررسی عمر و اصالت دیزل ژنراتور دست دوم

  از مهمترین فاکتورها هنگام خرید دیزل ژنراتور دست دوم، بررسی عمر و اصالت برند آن است. دستگاهی که قصد خرید آن را دارید چند سال است کار کرده و سال ساخت آن به چه زمانی باز می‌گردد؟ آیا از زمان ساخت آن مدت زیادی است که می‌گذرد و کارکرد آن زیاد بوده؟

  علاوه بر این مهم است که بدانیم از دیزل ژنراتور برای چه کاری استفاده می‌شده و مورد بهره برداری آن چه بوده است. برای مثال دستگاه هایی که در مواقع اضطراری از آنها استفاده می‌شده و آماده به کار بوده و حالت پشتیبان داشته اند، بهتر و تمیزتر نگهداری شده اند اما اگر از دستگاه هر روز به طور مکرر استفاده می‌شده، باید قیدش را بزنید.

  همانطور که پیش تر اشاره کردیم، اصالت دستگاه اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه ویژه ای داشت. همچنین باید دقت کنید که برخی از کمپانی های معروف به شرکت های دیگری واگذار شده اند و دیگر آن کیفیت سابق را ندارند.

  با این اوصاف می‌بایست هنگام خرید دیزل ژنراتور اعتبار سازنده آن را بسنجید. باید از تاریخچه و شهرت تولیدکننده آن اطلاعات مفیدی کسب کنید و از خرید دستگاه هایی که کوپله کاران و تولیدکنندگان با شهرت بد ساخته اند خودداری نمایید.

  3. بررسی ظاهری دیزل ژنراتور

  متاسفانه یکی از مهمترین معایبی که گریبان گیر خریداران دیزل ژنراتورها شده، اطلاعات ناکافی آنها درباره این دستگاه های مولد برق است. برخی از خریداران نمی توانند صرفا با بازدید چشمی و بررسی ظاهری پی به خوب یا بد بودن دستگاه ببرند.

  پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید با کارشناسان ماهر و متخصص در ارتباط باشید و از کسانی که در انجام این کار تجربه دارند، بخواهید با شما بیایند و اجزای مکانیکی ژنراتور را بررسی کنند. حتما دقت کنید که روی سطح دستگاه ترک خوردگی یا مویه وجود نداشته باشد و هر قسمتی که فکرش را می‌کنید مورد بررسی قرار دهید.

  از دیگر بخش هایی که بد نیست نگاه کنید می‌توان به فیلترهای سوخت اشاره کرد. اگر قطعات فرسوده و کهنه بودند باید تعویض شوند. برای مثال قطعات مهمی که باید چک شود یاتاقان ها و بوش ها هستند که در معرض فشار قرار دارند. بررسی سیم پیچی و قطعات برقی هم فراموش نشود و بهتر است عایق سیم ها را مورد آزمایش قرار دهید و هر قطعه ای که به نظرتان غیراستاندارد است عوض کنید.

  خرید دیزل ژنراتور دست دوم + 8 نکته ضروری که باید به آن توجه کنید! 3

  4. میزان خرابی های فیزیکی دیزل ژنراتور دست دوم

  خرابی های فیزیکی در صورتی که تشخیص داده نشوند، می‌توانند هزینه های مضاعفی روی دوش خریدار بگذارند. بنابراین می‌بایست پیش از خرید دیزل ژنراتور کارکرده نسبت به شناسایی آنها اقدام کنید. خرابی های رایج این دستگاه ها عبارتند از:

  ·        تمام شدن سوخت که می‌تواند به دنبال نشتی سوخت بر اثر خطای سیستم پمپ سوخت یا خطای انسانی، عمل نکردن نشانگر سوخت و غلظت بالای سوخت به وجود آید.

  ·        خرابی هیتر درون سیستم خنک کننده بسیار رایج است چرا که این قطعه به طور دائمی مشغول کار است. در هوای سرد هیتر موجب بهتر استارت خوردن دستگاه می‌شود و در هوای گرم باعث تثبیت دمای درون سیستم خنک کننده خواهد شد.

  ·        عملکرد نادرست سیستم خنک کننده که در پی خراب شدن هیتر رخ می‌دهد.

  ·        خراب شدن باتری یکی دیگر از خرابی های رایج است. اصولا عمر مفید باتری دیزل ژنراتورها 4 سال است.

  ·        هوای درون سیستم سوخت رسانی می‌تواند دردسرساز باشد. اگر هوا به هر میزانی درون انژکتورها وجود داشته باشد احتراق ناقص انجام می‌شود و دستگاه استارت نمی خورد.

  ·        کمپرس پایین از دیگر خرابی های دستگاه است که باعث می‌شود موتور به سختی روشن شود.

  ·        اگر فشار سوخت پایین باشد یا در انژکتورها مشکل وجود دارد یا ریل سوخت دچار خرابی شده است.

  بررسی موارد فوق می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند. بنابراین دقت داشته باشید پیش از خرید و در اولین معاینه سلامت قطعات فوق را تضمین کنید.

  5. میزان مراقبت و نگهداری فروشنده

  پنجمین فاکتور مهمی که باید پیش از خرید دیزل ژنراتور به آن توجه داشت، شناخت فروشنده و میزان مراقبتی است که او از دستگاه داشته! باید از خودتان سوال بپرسید که ژنراتور را می‌خواهید از چه کسی یا از چه مکانی خریداری کنید؟ آیا فروشنده را می‌شناسید و به آن اعتماد دارید یا نه؟

  فروشنده هایی که کاربلد هستند و مهارت استفاده از دیزل ژنراتور را آموخته اند، می‌دانند که باید پیش از فروختن دستگاهشان آن را سرویس کنند و از صحت و سلامت آن اطمینان حاصل نمایند. علاوه بر این آنها به قدری مهارت دارند که می‌توانند پاسخگوی هر سوالی که در ذهن دارید باشند. برای مثال فرض کنید قصد دارید برای مصرف خانگی یک دیزل ژنراتور کوچک متناسب با مساحت خانه بخرید؛ در این حالت فروشنده آگاه شما را به خوبی راهنمایی کرده و از نکات مهم خرید آگاهتان می‌کند.

  همه در مراقبت از یک وسیله به یک اندازه تلاش نمی کنند و سرویس های دوره ای آن را انجام نمی دهند. بنابراین باید حواستان جمع باشد تا مبادا گول ظاهر سالم ژنراتور را بخورید و بعدا از خرید پشیمان شوید.

  جهت خرید دیزل ژنرتور با کیفیت و مشاهده انواع آن به صفحه دیزل ژنراتور مراجعه کنید.

  6. توجه به شرکت سازنده

  برای خرید یک دیزل ژنراتور دست دوم یا کارکرده باید توجه ویژه ای به شرکت سازنده آن داشته باشید و از اصالت کالا اطمینان حاصل کنید. یکی از بهترین و باکیفیت ترین شرکت های تولیدکننده ژنراتور، پرکینز است که قریب به 9 دهه فعالیت حرفه ای در این زمینه دارد. خوشبختانه قطعات دستگاه های این شرکت در کشورمان وجود دارند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

  از دیگر شرکت های تولیدکننده دیزل ژنراتور می‌توان به ولوو اشاره کرد که در سوئد قرار دارد. توان بالای دستگاه های این شرکت در کنار اجزای باکیفیت و دوام زیاد از جمله ویژگی های ژنراتورهای آن هستند. در کشورمان بیشتر از همین برند استفاده می‌شود و نسخه های دست دوم آن در بازار زیاد پیدا می‌شود.

  7. سن و استفاده از دیزل ژنراتور دست دوم  

  حتی اگر بخواهید یک دستگاه ماشین دست دوم بخرید هم به سن یا همان مدل آن توجه می‌کنید و به عنوان یکی از مهمترین فاکتورها به آن توجه خواهید داشت. سن هر دستگاهی نشان می‌دهد که از آن دستگاه تا چه اندازه کار کشیده اند و وضعیت فنی و سلامتی آن را می‌توان تا حد زیادی تشخیص داد.

  دستگاهی که ده سال است در حال کار کردن می‌باشد با دستگاه دست دومی که دو سال است مورد استفاده قرار گرفته تفاوتش از زمین تا آسمان خواهد بود. میزان استهلاک دیزل ژنراتور را می‌توان از روی سن و سال آن دریافت.

  نوع کاربری ژنراتور هم اهمیت دارد. در حال حاضر سه مدل کاربری برای این دستگاه در نظر گرفته شده که عبارتند از: دائمی، اضطراری و پرایم. 

  اغلب دستگاه هایی که نوع کاربری آنها اضطراری است شرایط و اوضاع بهتری دارند چرا که تنها هنگام نیاز و مواقع ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیزل ژنراتورهایی که دائما مشغول کار هستند خرید دست دومشان چندان پیشنهاد نمی گردد.

  8. تست بار دیزل ژنراتور دست دوم

  شاید این کار برای اغلب خریداران ممکن نباشد اما بهتر است پیش از خرید دیزل ژنراتور کارکرده توان و عملکرد آن را زیر بارهای مختلف تست کنید. این اقدام به کمک دستگاه تست بار Lond Bank که مصرف کننده ای منعطف به حساب می‌آید صورت می‌گیرد.

  دستگاه مذکور ژنراتور را زیر بارهای گوناگون تست می‌کند و عملکرد آن را نشان می‌دهد. با انجام این تست می‌توانید از میزان عملکرد و کارایی دستگاهی که قصد خریدنش را دارید اطمینان پیدا کنید. نوع خروجی که دیزل ژنراتور تولید می‌کند، می‌تواند وضعیت کلی از سلامتی آن به دست دهد.

  چرا نباید دیزل ژنراتور دست دوم بخریم؟

  برخی معتقدند که نباید دیزل ژنراتور دست دوم بخریم مگر اینکه استفاده سبک از داشته باشیم. به طور کلی خرید هر دست دومی همراه با مشکلات بعدی است و هیچ دستگاهی پیدا نمی شود که بدون عیب و ایراد باشد. بنابراین فقط در صورتی سمت خرید ژنراتور کارکرده بروید که می‌خواهید از آن به عنوان برق اضطراری بهره بگیرید در غیر این صورت سمت نمونه های نو و آکبند بروید.

  یکی از معایب خرید ژنراتور دست دوم این است که شما از نحوه استفاده دستگاه اطلاع ندارید و ممکن است دارای ایرادی پنهان باشد و بعدا شما را از خرید پشیمان کند. اگر می‌توانید اطمینان حاصل کنید که وضعیت دیزل ژنراتور مطلوب است نباید در خرید آن دست دست کنید.

  ما در پارسیان دیزل به معرفی صفر تا صد معایب و مزایای استفاده از دیزل ژنراتور دست دوم پراخته‌ایم. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

  دی 12, 1402

  دسته‌بندی:دیزل ژنراتور