loading
contact
@
close بستن
محصولات
icon
icon
icon
close بستن

  37 استاندارد جهانی دیزل ژنراتور و اهمیت آگاهی از آنها

  استاندارد جهانی دیزل ژنراتور

  دیزل ژنراتورها اهمیت بسیاری برای مراکز صنعتی و تجاری دارند، زیرا در مواقع ضروری که دسترسی به برق شهری قطع می‌شود، آنها نقش مهمی ایفا می‌کنند. به همین خاطر است که اهمیت کسب اطلاعات جامع درباره آنها دوچندان می‌شود.

  خریداران دیزل ژنراتورها برای اینکه دستگاهی متناسب با نیازشان خریداری کنند، می‌بایست پیرامون استانداردهای جهانی ژنراتورها آگاهی کسب کنند. اگر خریدار این دستگاه هستید و نمی‌خواهید پیش از خرید چیزی را از قلم بیندازید، بهتر است راجع به استانداردهای آن موارد مهمی را بدانید.

  برخی از دیزل ژنراتورها استانداردهای جهانی ندارند یا تعداد کمی از آنها را پوشش می‌دهند. در چنین شرایطی خرید آن دیزل ژنراتور به صرفه نیست و ممکن است مشکلات زیادی برایتان به وجود بیاورد. خطرات ایمنی و عدم برخورداری از برخی استانداردها صدمات جبران ناپذیری به دستگاه و خریداران وارد می‌کند و جز پشیمانی چیزی ندارد.

  ویژگی های دیزل ژنراتور استاندارد

  معرفی استانداردهای بین المللی دیزل ژنراتور

  هر دستگاهی وقتی تولید می‌شود و قرار است به تعداد زیادی از کشورها عرضه شود و افراد زیادی از آن استفاده کنند، باید مورد تأیید برخی از سازمان ها واقع شود. به عبارت دیگر در چنین مواقعی سازمان های مربوطه استانداردسازی آن دستگاه یا کالا به منظور جلوگیری از بروز مشکلات رایج و تضمین صحت آن دستگاه استانداردهایی برایش تعریف می‌کنند.

  تولیدکنندگان دیزل ژنراتورها می‌بایست برای دستگاهی که تولید می‌کنند استانداردهای بین المللی که مقرر شده را در نظر بگیرند. اگر یکی یا چند مورد از این استانداردها توسط سازندگان نادیده گرفته شوند، دستگاه تولید شده استاندارد دریافت نمی کند و بنابراین مردم آن را خریداری نمی کنند.

  علاوه بر این افراد و کارخانه هایی که اقدام به تولید دیزل ژنراتور می‌کنند و قصد صادرات آن را به سایر کشورها و شهرها دارند باید توجه ویژه ای به استانداردهای جهانی داشته باشند. هنگامی که صحبت از استاندارد جهانی دیزل ژنراتور می‌شود یعنی:

  • موتور دیزلی ژنراتور با کیفیت است.
  • ژنراتور که اصلی ترین وظیفه را در این دستگاه انجام می‌دهد باید از قطعاتی استفاده کند که بالاترین کیفیت را دارا هستند.
  • شاسی دیزل ژنراتور می‌بایست از بهترین نمونه آن باشد و عمل سوخت گیری به درستی هر روز انجام شود تا جلوی مشکلات بعدی گرفته شود.
  • تابلو برق اصلی که در مواقع ضروری دستگاه از آن تغذیه می‌کند باید از بهترین نوع باشد. همچنین کیفیت تابلو برق حفاظتی باید بهترین باشد.

   بنابراین موتور دیزل، ژنراتور، برد کنترل ژنراتور، سیستم سوخت رسانی و مخزن ذخیره سوخت بایستی مطابق با استانداردهایی که توسط سازمان های جهانی مشخص شده اند، ساخته شوند. در ادامه نگاهی کامل به جدول استانداردهای جهانی دیزل ژنراتور می‌اندازیم:

  IEEE 762: 1987استاندارد بیان کننده واحد مولد انرژی الکتریکی
  IEC 60034ماشین های دوار الکتریکی
  BS 2757روش تعیین کلاس حرارتی و عایق بندی الکتریکی
  BS 4999الزامات عمومی ماشین های دوار
  BS 5000نوع خاص ماشین های الکتریکی دوار
  AS 1359ماشین های الکتریکی دوار
  AS 4680:2006پوشش های گالوانیزه گرم (روی) با روکش آهنی
  AS 61000.3.6محدوده اثر مغناطیسی (EMC) – ارزیابی محدوده تقسیم بار
  IEC 60204-1ضریب اطمینان دستگاه، تجهیزات الکتریکی و ماشین آلات
  ISO 8528-1 2005موتور احتراق داخلی مولد نیرو برای چرخش مجموعه ژنراتور
  ISO 8528-1: 2005: Part 1محدوده کاربری و استفاده
  ISO 8528-1: 2005: Part 2موتورها
  ISO 8528-1: 2005: Part 3برای تولید مجموعه (دیزل ژنراتور)
  ISO 8528-1: 2005: Part 4دنده کنترل و کلید اصلی (دستگاه)
  ISO 8528-1: 2005: Part 5مجموعه دیزل ژنراتور
  ISO 8528-1: 2005: Part 6روش های تست
  ISO 8528-1: 2005: Part 7ملاحظات فنی برای مشخصات و طراحی
  ISO 8528-1: 2005: Part 8مجموعه دیزل ژنراتور برای مصارف سبک
  ISO 8528-1: 2005: Part 9اندازه گیری و ارزیابی ارتعاشات مکانیکی
  AS 1170استاندارد سازه های فولادی
  AS 1692: 2006مخزن سوخت فلزی برای ذخیره سازی سوخت و مایعات اشتعال پذیر
  ISO 8178-4 or Equivalentسوخت مجاز (گازوئیل) از نظر سطح انتشار آلاینده ها در حیطه استاندارد Euro II G&D و استاندارد های تعریف شده برای موتورهای دیزل زمینی
  BS 5514-1-2002الزامات مربوط به مصرف سوخت و روغن موتور و روش های تست
  BS 5514-IIIتست ارزیابی
  BS 5514-IVکنترل دور موتور
  BS 5514-VIحفاظت از افزایش دور موتور
  BS 649کاربری، تنش های پیچشی، و ارتعاشات موتور احتراق داخلی
  BS 269ارائه اطلاعات مربوط به بازده ماشین های برقی
  IEC 34-1-1983محدوده عملکرد و استفاده ماشین های دوار الکتریکی
  IS 4661ژنراتور
  ISO 8528اندازه گیری نشتی با استفاده از روش نشتی یابی
  ISO 9614 – Part I and IIالزامات درجه 2 مربوط به دقت عایق بندی
  ISO 3036-1: 2014کاربری موتورهای احتراق داخلی
  ISO 3046-1: 2014: Part 1افت توان، سوخت و روغن کاری موتورهای احتراقی و روش های تست الزامات تکمیلی برای استفاده عمومی
  ISO 3046-3: 2006: Part 3روش های تست
  ISO 15550: 2002موتورهای احتراق داخلی-تعیین و روش اندازه گیری محدوده توان موتور-الزامات عمومی

  نحوه بررسی دیزل ژنراتور طبق استانداردهای جهانی

  گفتیم وقتی دستگاهی تولید می‌شود که قرار است افراد زیادی در سراسر جهان از آن استفاده کنند، باید استانداردهای جهانی مربوط به آن کالا رعایت شود وگرنه مورد تأیید سازمان استانداردهای جهانی قرار نمیگیرد و عملا ارزش خرید ندارد.

  به عبارت دیگر دیزل ژنراتوری که قصد خرید آن را دارید باید حتما استانداردهای جهانی لازم را دریافت کرده باشد والا هم غیرقابل استفاده می‌شود و هم برند و نام تجاری آن زیر سوال می‌رود چرا که پیش سایر تولیدکنندگان جایگاهی نخواهد داشت.

  بنابراین اگر می‌خواهید یک دستگاه با کیفیت تولید کنید و فروش خوبی از آن داشته باشید ناچار هستید استانداردهای آن را در نظر بگیرید و مطابق با آنها محصول خود را بسازید و تولید کنید. سوال اینجاست که چگونه استانداردهای بین المللی قبل از خرید مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

  فرقی نمی کند چه دیزل ژنراتوری تولید می‌کنید اعم از اینکه کوچک باشد یا بزرگ و اینکه گازی باشد یا دیزلی زیرا باید در هر حالت برای قسمت های مختلف دستگاه استاندارد ارائه دهید. برای اینکه دستگاه باکیفیتی خریداری کنید چک لیست تهیه نمایید و استانداردهای جهانی را در آن بنویسید و با محصول مدنظرتان مقایسه اش کنید.

  ساختمان دیزل ژنراتور طبق استاندارد جهانی باید چگونه باشد؟

  یکی از مهمترین مواردی که در خرید دیزل ژنراتورها باید مورد توجه قرار بگیرد، ساختمان آن است که طبق استانداردهای جهانی می‌بایست شرایط خاصی داشته باشد. ژنراتور باید ساختمان کاملا استانداردی با رعایت ایزولاسیون الکتریکی برای خودش داشته باشد تا عملکرد بهینه و کارایی تضمین شده آن را مشاهده کنید.

  جهت آشنایی با انواع دیزل ژنراتور و خرید دیزل ژنراتور باکیفیت و مقرون به صرفه به صفحه دیزل ژنراتور مراجعه کنید.

  مکان های مناسب نگهداری از دیزل ژنراتورها طبق استاندارد جهانی

  مکان نگهداری دیزل ژنراتور طبق استاندارد جهانی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  یکی دیگر از مباحث پیرامون استانداردهای جهانی دیزل ژنراتورها، استانداردهای اتاق این دستگاه است. فرض کنید در یک ساختمان چند طبقه برای تأمین برق اضطراری آن از دیزل ژنراتور استفاده می‌کنید. حال این دستگاه را باید طبیعتا در یک اتاق نگهداری کنید تا جلوی آسیب های احتمالی و خطرات آن را بگیرید.

  حال آن اتاقی که در نظر گرفته اید باید دارای استانداردهایی باشد و همین طور بدون در نظر گرفتن جوانب نمی توان دیزل ژنراتور را توی یک اتاق قرار داد. وقتی می‌توانید از دستگاه ژنراتور خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید که اتاقک مناسبی برایش در نظر گرفته باشید.

  یکی از استانداردهای اتاق ژنراتور این است که نباید بیش از حد گرما تولید کند. همان طور که می‌دانید سوخت این دستگاه گازوئیل است و گرمای بیش از حد ممکن است باعث انفجار آن شود. نکته بعدی که می‌بایست مدنظر قرار بگیرد، اندازه اتاق و وسعتی است که دارد.

  اتاق ژنراتور باید به اندازه ای باشد که اگر تعمیرکار خواست در محل دستگاه را باز کند فضای کافی وجود داشته باشد. علاوه بر این نباید خیلی هم بزرگ باشد. استاندارد بعدی تهویه اتاق است. حتما باید مکان دیزل ژنراتور مجهز به یک تهویه مناسب باشد تا هوای گرم را با هوای سرد جا به جا کند. در ادامه به طور دقیق تر به بررسی استانداردهای مکان نگهداری دیزل ژنراتور می‌پردازیم.

  1. قابلیت دسترسی و نگهداری

  ممکن است از دیزل ژنراتور خود فقط در مواقع اضطراری استفاده کنید اما باز هم نیاز است چک لیست روزانه و هفتگی آن را انجام دهید تا با مشکلات بعدی رو به رو نشوید. اتاق باید به قدری فضا داشته باشد که تمام متعلقات و وسایل مرتبط به آن جا شود.

  2. تهویه اتاق

  هر دیزل ژنراتوری دارای یک دفترچه راهنما است که در آن راجع به نوع تهویه اتاق صحبت شده است. در صورتی که اتاق ژنراتور تهویه مناسبی نداشته باشد، هوای گرمی که تولید می‌شود راه خروج نخواهد داشت و داغ شدن بیش از حد آن احتمال انفجار را افزایش می‌دهد. علاوه بر این بازدهی دستگاه را کاهش داده و به قطعات آن آسیب وارد می‌کند.

  3. اتاقک سایلنت

  به هر حال دیزل ژنراتورها سر و صدای زیادی تولید می‌کنند اما می‌توانید به کمک کانوپی سایلنت این مشکل را برطرف کنید. این خاصیت موتورهای دیزلی است که صدای زیادی داشته باشند و ژنراتورهای صنعتی و بزرگ بیشتر با این چالش مواجه هستند. در مقابل دستگاه های خانگی سر و صدای کمتری دارند.

  کانوپی یکی از راه حل های کاهش صدای اتاق ژنراتور است و می‌توانید از روش های دیگر نظیر خرید دیزل ژنراتورهای کم سر و صدا کمک بگیرید. اتاق ژنراتور را جایی قرار دهید که دور از آلودگی صوتی، صدا و دود باشد.

  4. قابلیت حمل دستگاه

  باید در قسمتی از ساختمان اتاق دیزل ژنراتور را انتخاب کنید که در شرایط ضروری حمل و نقل آن آسان باشد چرا که دستگاه به هر حال نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. اغلب اوقات دیزل ژنراتورها با جرثقیل های سقفی جا به جا می‌شوند. (اغلب وقتی که محل ژنراتور در سوله است)

  5. عایق بندی دیوار اتاق

  حتما دیوارهای اتاق دیزل ژنراتور را با عایق صوتی یا ورق های یونولیتی بپوشانید و بهتر است ضخامت آنها یک سانتی متر باشد. آسایش اطرافیان با صدای زیاد این دستگاه به هم می‌ریزد و عایق بندی این مشکل را رفع خواهد کرد. کانوپی هم گزینه خوبی است. (همان جعبه سایلنت دستگاه)

  6. شاسی های فولادی

  برای اینکه اتصال محکم تری بین ژنراتور و موتور داشته باشیم بهتر است از شاسی های فولادی استفاده شود. شکل این شاسی ها ناودانی با پیچ های فولادی است. فولاد آلیاژ محکمی است و سایر آلیاژها به درد نمی خورند.

  ما در پارسیان دیزل به معرفی انواع استانداردهای دیزل ژنراتور و مکان‌های مناسب و استاندارد نگهداری دیزل ژنراتور پرداختیم. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

  بهمن 8, 1402

  دسته‌بندی:دیزل ژنراتور