loading
contact
@
close بستن
محصولات
icon
icon
icon
close بستن

  19 علت خاموش شدن دیزل ژنراتور و رفع آن

  علت خاموش شدن دیزل ژنراتور

  علت خاموش شدن دیزل ژنراتور چیست؟ امروزه دیزل ژنراتورها تبدیل به دستگاه های مهمی برای مراکز صنعتی و غیرصنعتی شده‌اند و می‌توان به نقش مهم آنها در تأمین برق اعتراف کرد. بیمارستانی را فرض کنید که برقش قطع می‌شود؛ در این حالت برای بیماران بدحال آنجا چه اتفاقی می‌افتد؟ یا معدنی را تصور کنید که در دل یک منطقه بیابانی کشف شده و می‌خواهیم فیروزه از آن استخراج کنیم.

  در هر دو مورد بالا نیاز مبرمی به استفاده از دیزل ژنراتورها وجود دارد اما دستگاهی که برای بیمارستان کاربرد دارد با ژنراتور موردنیاز کار معدنی متفاوت است. دیزل ژنراتورها از اجزا و قطعات مختلف و مهمی تشکیل شده اند که در صورت عدم مراقبت و نگهداری صحیح از آنها می‌توانند دچار خرابی شوند و عملکرد کلی دستگاه را با اختلال مواجه کنند.

  بیشتر خرابی هایی که در دیزل ژنراتورها بروز می‌کند با خاموش شدن خود را نشان می‌دهند. به این صورت که قطعه خراب شده و باعث خاموشی دستگاه می‌شود. در صورتی که ژنراتور به طور مکرر دچار خاموشی ناشی از خرابی قطعات شود می‌تواند به دیگر اجزای دستگاه آسیب جدی وارد کند و هزینه های اضافی روی دستتان بگذارد.

  حال بیایید فرض کنید که دیزل ژنراتور شما از نوع آماده به کار یا اضطراری است؛ در مواقع ضروری ژنراتور خاموش شده و کار نمی‌کند و خسارات مالی و حتی جانی فراوانی به بار خواهد آورد. گاهی ساعت‌ها برای روشن شدن دستگاه تلاش می‌کنید اما به محض روشن شدن طولی نمی‌کشد که دوباره با خاموشی آن رو به رو می‌شوید که آزاردهنده است.

  شاید تصور کنید که برای رفع مشکل خاموشی همیشه نیاز به یک متخصص کاربلد دارید در صورتی که این طور نیست و می‌توانید در برخی مواقع خودتان دست به کار شوید و ایراد را برطرف کنید. در مطلب پیش رو قصد داریم دلایل رایج خاموشی دیزل ژنراتورها را بررسی کنیم و چاره‌ای برای حل آنها بیندیشیم.

  دلایل خاموش شدن دیزلژنراتور

  علت خاموش شدن دیزل ژنراتور چیست؟

  گفتیم که دیزل ژنراتورها باید به درستی کار کنند و مدام آنها را بررسی کرد تا بتوانند در شرایط اضطراری به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند. بسیاری از صنایعی که از ژنراتور کمک می‌گیرند نسبت به بررسی دوره‌ای و تکمیل چک لیست‌های روزانه، هفتگی و ماهانه حساس هستند.

  علیرغم تمام حساسیت‌هایی که افراد و مراکز صنعتی به خرج می‌دهند، ممکن است دیزل ژنراتور روشن نشود یا اینکه روشن شود اما مدت کوتاهی بعد خاموش گردد. این دستگاه‌های کاربردی اجزای مختلف و زیادی دارند که هر یک از آنها می‌توانند باعث خاموشی شوند.

  1. اضافه بار دیزل ژنراتور

  دیزل ژنراتورها طوری طراحی و تولید می‌شوند که بتوانند مقدار مشخصی بار تحمل کنند و اگر بیش از توان آن بار اضافه داشته باشند، خاموش خواهند شد. در واقع دستگاه وقتی بار اضافه دریافت می‌کند، خاموش می‌شود زیرا این اقدام باعث می‌شود نجات پیدا کند.

  برای اینکه دستگاه خاموش نگردد و به کار خود ادامه دهد، باید نسبت به کاهش بار آن اقدام کرد و مجددا ژنراتور را راه اندازی کرد. بهتر است هنگام خرید دیزل ژنراتور نسبت به اندازه و توان آن اطلاعات لازمه را کسب کنید تا از بارگذاری بیش از حد بار خودداری نمایید.

  2. ایراد در شمع ها

  یکی از مهمترین اجزایی که هر ژنراتور دیزلی دارد، شمع‌ها هستند و نقش مهمی هم در روشن شدن دستگاه ایفا می‌کنند. در صورتی که شمع‌ها دچار خرابی باشند یا ایرادی در آنها به وجود آمده باشد، ژنراتور با صدای ترق روشن شده و سپس چند دقیقه بعد خاموش خواهد شد.

  همیشه شمع ها خراب نیستند و گاهی پیش می‌آید که آنها کثیف و آلوده شده‌اند. به همین خاطر باید به دقت آنها را بررسی کرد و در صورت مشاهده هرگونه کثیفی اقدام به تمیز کردن آنها کرد. در غیر این صورت بایستی شمع ها را عوض کنید.

  3. بسته بودن شیر قطع دیزل ژنراتور

  یکی از دیگر اجزای مهم دیزل ژنراتورها، سوپاپ خاموش کننده سوخت است که باعث می‌شود بتوانید جریان سوخت را به دلخواه خود کنترل کنید. مشکل هنگامی بروز می‌کند که دستگاه خود را برای مدتی طولانی در انباری قرار داده و فراموش کرده اید شیر آن را باز کنید.

  وقتی شیر برای مدتی طولانی بسته باشد به محض اینکه دیزل ژنراتور را روشن کنید، دستگاه روشن شده ولی طولی نمی‌کشد که مجددا خاموش خواهد شد. به همین خاطر حتما در نظر داشته باشید که قبل از روشن کردن دستگاه نسبت به باز کردن شیر آن اقدام کنید.

  4. سطح سوخت پایین است

  وقتی سوپاپ کنترل جریان سوخت باز است و باز هم دیزل ژنراتور خاموش می‌شود باید نسبت به پایین بودن سطح گازوئیل یا بنزین آن حساس شوید. بهتر است به عنوان یک اصل کلی همواره پیش از روشن کردن ژنراتور دیزلی سطح سوخت آن را بررسی کنید و در صورتی که کم بود، به مقدار آن اضافه نمایید.

  یکی دیگر از مشکلاتی که سوخت می‌تواند به وجود بیاورد، کهنه شدن آن بر اثر قرار دادن ژنراتور در انباری است. امکان دارد برای مدتی طولانی بخواهید دستگاه را در انباری قرار دهید و از آن استفاده نکنید ولی نباید فراموش کنید که هنگام راه اندازی مجدد نسبت به بررسی سوخت و خراب شدن آن دقت لازم را به عمل آورید. اگر سوخت کهنه شده بود باید مخزن را تخلیه و با سوخت جدید جایگزین کنید.

  5. سطح روغن پایین است

  از دیگر مایعاتی که پایین بودن مقدار آن در دیزل ژنراتور می‌تواند باعث خاموش شدن آن شود، روغن است. البته پایین بودن سطح روغن باعث خاموش شدن دستگاه نمی‌شود ولی در درازمدت می‌تواند آسیب‌های جدی به دستگاه برساند و هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد. دیزل ژنراتورهای قدرتمند جدید مجهز به سنسورهایی هستند که هنگام پایین بودن سطح روغن یا کاهش آن اخطار می‌دهند و ژنراتور را کاهش می‌دهند.

  6. خرابی فیلتر هوا

  دیزل ژنراتور برای روشن شدن نیاز به هوای کافی دارد و در صورتی که این میزان هوا تأمین نشود، عمل احتراق به درستی انجام نمی شود و باعث خاموش شدن دستگاه خواهد شد. به همین علت است که توصیه می‌شود فیلتر هوا را به دقت بررسی کرده و آلودگی و کثیفی های آن را تمیز کنید. اگر علت خاموشی دیزل ژنراتور کثیفی فیلتر هوا باشد با تمیز کردن آن مشکل حل خواهد شد.

  7. موقعیت چوک نامناسب است

  یکی از اجزای مهم هر ژنراتوری چوک است که وظیفه محدود کردن اکسیژن عبوری از کاربراتور را بر عهده دارد. با انجام این وظیفه جریان سوخت افزایش پیدا می‌کند و باید بدانید که سوخت در کاربراتور سطح کمتری دارد و به همین علت است که باید هنگام راه اندازی دستگاه به این نکته دقت کنید.

  به منظور اینکه دیزل ژنراتور به درستی راه اندازی گردد و دچار خاموشی نشود، این قطعه باید در موقعیت کامل قرار داشته باشد. در غیر این صورت سهل انگاری شما باعث به هم ریختن تعادل میان هوا و سوخت شده و دستگاه را خاموش می‌کند. دستگاهی که به صورت کامل یا نیمه چوک کار می‌کند نیازمند مشورت با یک متخصص است.

  ببرسی فشار روغن

  8. فشار روغن نامتناسب است

  شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مواردی که هنگام خاموش شدن دیزل ژنراتور باید در نظر گرفته شود، بررسی فشار روغن است. برای چک کردن میزان فشار روغن می‌بایست خروجی پمپ روغن را بردارید و با یک دست خود سوراخ خروجی را مسدود کنید.

  حال با دست دیگر خود دستگیره پمپ را چند مرتبه فشار دهید تا ببینید آیا فشار روغن طبیعی است یا نه! موارد زیر برای بررسی بیشتر توصیه می‌شود:

  • بررسی پمپ روغن فشار بالا

  خود قطعه پمپ روغن یک صفحه پوشش جانبی دارد که برای روشن کردن ژنراتور باید آن را بردارید. با این کار قادر خواهید بود نشتی روغن را بین بدنه پمپ و پمپ روغن فشار قوی مشاهده نمایید. اگر نشتی روغن وجود داشت به این معنی است که بین پیستون و آستین پیستون پمپ فاصله ای باعث عرضه شدن ناکافی روغن در خط لوله شده که نتیجه آن کاهش توان دستگاه است. به همین دلیل است که ژنراتور نمی تواند به سرعتی که برایش مقرر شده برسد.

  • بررسی وجود یا عدم وجود ناخالصی

  اگر ناخالصی در روغن وجود داشته باشد در عملکرد دستگاه و کارایی آن اختلال ایجاد خواهد شد. برای رفع این مشکل می‌بایست صفحه فیلتر پمپ روغن را با دقت بررسی کنید و اگر دارای ناخالصی بود پاکش کنید.

  • تعویض پمپ روغن

  اگر به این نتیجه رسیدید که دیزل ژنراتور شما نیاز به تعویض پمپ روغن دارد، برای انجام این کار با یک نفر متخصص به بررسی مشکل بپردازید. بعد از اینکه عیب یابی انجام شد و پمپ روغن را تعویض کردید، بهتر است دستگاه را روشن کرده و بعد از آن به کمک یک سرعت سنج، سرعت رسیدن به حد استاندارد را بررسی نمایید.

  9. سطح آب رادیاتور پایین است

  وقتی سطح آب رادیاتور پایین است دیزل ژنراتور برای دقایقی روشن می‌شود اما کمی بعد خاموش خواهد شد. خیلی مهم است که همواره سطح آب دستگاه را بررسی کرده و از پر بودن آن اطمینان حاصل کنید. بدون وجود آب در رادیاتور صفحه کنترل، ولتاژسنج و موتور با مشکل مواجه می‌شوند. برای حل این مشکل کافی است سطح آب را بررسی کرده و اگر ناکافی بود آن را افزایش دهید.

  10. خرابی و عیب در مخزن و لوله های سوخت

  همانطور که ملاحظه می‌کنید دلایل زیادی باعث خاموش شدن ناگهانی دیزل ژنراتور می‌شوند که یکی دیگر از آنها وجود عیب و ایراد در مخزن و لوله های سوخت است. می‌دانیم که لوله‌های سوخت موظف هستند سوخت را از مخزن به موتور و سپس کاربراتور برسانند.

  وقتی جریان طبیعی سوخت از طریق لوله‌ها به مخزن سوخت نرسد به آنجا فشار وارد خواهد کرد و در نتیجه دستگاه را با مشکل و خرابی رو به رو می‌سازد. علاوه بر این ممکن است در لوله‌های سوخت به مرور زمان گرد و غبار به وجود بیاید و یا دچار آسیب های دیگری شود که هر یک از آنها می‌تواند باعث خاموشی ژنراتور شود.

  11. عیب و ایراد در کاربراتور

  کاربراتور نقش مهمی در دیزل ژنراتور ایفا می‌کند و به همین دلیل اگر عیب و ایرادی در آن پیدا شود، امکان خاموش شدن دستگاه وجود خواهد داشت. برای مثال ممکن است جریان سوخت به طور ناقص به کاربراتور برسد یا سوخت بد در دستگاه باقی بماند که در هر دو حالت دیزل ژنراتور خاموش خواهد شد.

  اگر به دنبال حل این مشکل هستید باید کاربراتور را تمیز کنید و اگر بعد از رفع آلودگی باز هم مشکل حل نشد، احتمال زیاد دستگاه شما نیازمند سرویس حرفه ای است و یا اینکه باید کاربراتور را به طور کامل تعویض کنید.

  12. خطا در موتور

  موتور مهمترین جزء و قسمت هر دستگاهی است که خود از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. وجود هر گونه خطایی در پیشرانه باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه می‌شود. باید توجه داشت که تشخیص عیب موتور دشوار است و کار آسانی نخواهد بود. بنابراین باید بررسی موتور را به دست متخصص آن سپرد.

  13. مشکل برق

  یکی از علل رایج خاموش شدن دیزل ژنراتور و سایر دستگاه‌های مشابه برقی خرابی و مشکل در سیستم سیم کشی و مدارهای الکتریکی است. بنابراین اگر ژنراتور شما خاموش شد ممکن است در سیم کشی یا مدارهای دستگاه ایرادی به وجود آمده باشد.

  اگر با سیم کشی دیزل ژنراتور آشنا هستید و می‌توانید به تنهایی بررسی کنید، این کار را انجام دهید. در بررسی سیم کشی باید دنبال سیم‌های شل و ناهماهنگ باشید. اگر موفق به حل آن نشدید حتما از کارشناس و متخصص کمک بگیرید.

  14. خرابی و عیب باتری

  اگر دیزل ژنراتور شما از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کند باید شارژ آن را بررسی کنید و در صورتی که شارژ نداشت مشکل را حل کنید. نداشتن شارژ باعث خاموشی دستگاه می‌شود و باید پیش از روشن کردن ژنراتور از صحت و سلامت باتری به درستی اطمینان کسب کنید.

  15. عیب و ایراد در سنسورها

  به منظور عملکرد بهینه و کارایی موثر دیزل ژنراتورها، سنسورهای زیادی روی آنها نصب شده است. خراب شدن هر یک از این حسگرها و ایراد در آنها می‌تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود. برای حل ایراد می‌بایست پنل کنترل سنسورهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آنها اطمینان پیدا کنید. در صورتی که یکی از حسگرها را تعویض کردید برای مطمئن شدن از عملکرد آن ژنراتور را مجددا راه اندازی کنید.

  16. ایراد در سیستم اگزوز

  سوخت به موتور می‌رسد و عمل احتراق به طور کامل انجام می‌شود و در نهایت باقی مانده آن به حالت دوده از اگزوز خارج می‌شود. اگر در سیستم اگزوز مشکلی پیش بیاید دستگاه در کمتر از چند ثانیه خاموش می‌شود. به عبارت دیگر اگر ژنراتور نتواند اگزوز را آزاد کند دستگاه خاموش خواهد شد. به منظور رفع این مشکل باید اگزوز را به دقت تمیز کنید و سعی کنید روی آن گرد و غبار ننشیند.

  17. خرابی سوئیچ فشار روغن

  با از کار افتادن سوئیچ فشار روغن در کنترل پنل دیزل ژنراتور خود پیغام فشار پایین روغن را مشاهده خواهید کرد. هنگام بروز این مشکل می‌بایست محکم بودن اتصالات فشار سوئیچ روغن روی ترمینال را چک کرده تا کابل نازک متصل به ژنراتور آسیبی ندیده باشد.

  18. ایراد در پنل کنترل

  با عوض کردن هر قطعه از دیزل ژنراتور باید برنامه ریزی مجددی به دستگاه بدهید تا دوباره راه اندازی شود. بعد از انجام این اقدام ممکن است دستگاه روشن شده و سپس خاموش گردد. برای حل این مشکل باید بعد از تعویض قطعات پارامترهای مربوط به قطعات را با کنترل پنل سازگار کنید.

  19. عیب سنسور خنک کننده

  سنسور خنک کننده یکی از اجزای مهم و حیاتی دیزل ژنراتور است که گاهی اوقات با مشکلاتی مواجه می‌شود. اگر این قطعه خراب شود در کنترل پنل اخطار داده می‌شود که در این صورت باید میزان مایع خنک کننده و سنسورش را چک کنید.

  جهت مشاهده انواع دیزل ژنراتور و خرید آن به صفحه دیزل ژنراتور مراجعه کنید.

  سخن پایانی

  همانطور که ملاحظه کردید دلایل زیادی برای خاموش شدن دیزل ژنراتور وجود دارد که هر یک از آنها می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شوند. علاوه بر این وجود قطعات زیاد در این دستگاه باعث شده تا عیب یابی آن گاها دشوار شود.

  اگر بعد از مطالعه این مطلب و بررسی نکات فوق باز هم دیزل ژنراتور دچار خاموشی شد یا مشکل دیگری برای آن به وجود آمد که از حلش عاجز بودید می‌توانید با پارسیان دیزل تماس گرفته و مشکلتان را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

  دی 23, 1402

  دسته‌بندی:دیزل ژنراتور