loading
contact
@
close بستن
محصولات
icon
icon
icon
close بستن

  اهمیت بررسی دیزل ژنراتور- چک لیست بازدید دیزل ژنراتور

  اهمیت بررسی دیزل ژنراتور

  فرض کنید یک بیمارستان یا یک شرکت صنعتی مهم که نیاز مبرمی به برق شهری دارند به یکباره با قطعی سراسری برق مواجه شوند! در چنین شرایطی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اهمیت و نقش دیزل ژنراتورها بر کسی پوشیده نیست. از این دستگاه‌های مولد برق در جهت تولید الکتریسیته در مواقع ضروری یا نبود برق استفاده می‌شود.

  به همین دلیل باید به طور منظم و مکرر در نگهداری و حفظ سلامت آنها کوشا باشید تا مشکلات را شناسایی و از بروز هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

  اهمیت و مزایای بررسی روزانه، هفتگی و ماهانه دیزل ژنراتور

  کار ژنراتورها این است که سوخت مصرفی خودشان را تبدیل به انرژی الکتریکی می‌کنند تا از آن در شرکت‌های صنعتی، کارهای ساختمانی و حتی مصارف خانگی استفاده شود. خریداران ژنراتورهای دیزلی و دیگر انواع این دستگاه تمایل دارند طول عمر آن را زیادتر کنند و نهایت بهره برداری را از آن داشته باشند.

  به منظور نگهداری بهتر و افزایش طول ژنراتورها کارشناسان و متخصصان آنها چک لیستی تهیه کرده‌اند تا با بررسی آنها بتوانید عمر دستگاه خود را زیاد کنید. به عبارت دقیق تر چک لیست ژنراتور یعنی اینکه به عنوان صاحب دستگاه طی برنامه‌ای منظم و مرتب به چک کردن اجزا و قطعات آن مختلف آن بپردازید و روزانه، هفتگی و ماهانه یکسری اقدامات را در راستای حفظ سلامت فیزیکی آن انجام دهید.

  حال فرض کنید به عنوان مالک یک ژنراتور دیزلی چک لیستی تهیه نکرده‌اید و به بررسی قطعات و اجزای مختلف آن نمی‌پردازید. در چنین حالتی ممکن است خسارت و آسیب جدی به دستگاه خود وارد کنید که غیرقابل جبران باشد یا هزینه های زیادی روی دستتان بگذارد.

  اهمیت بررسی دیزل ژنراتور

  بنابراین اهمیت بررسی روزانه، هفتگی و ماهانه دیزل ژنراتور در این است که باعث می‌شود عیب یابی دستگاه را به طور تمام و کمال و منظم انجام دهید و در صورت مشاهده عیب و ایرادی هر چند کوچک نسبت به رفع آن اقدام کنید. در ادامه به چند مزیت استفاده از چک لیست روزانه، هفتگی و ماهانه اشاره خواهیم کرد:

  1. چک لیست عملکرد مناسب دیزل ژنراتور را تضمین می‌کند

  با تهیه و بهره مندی از یک چک لیست روزانه، هفتگی و ماهانه موارد مهمی نظیر سرعت موتور، سطح مایع و روغن، فیلتر روغن و فیلتر هوا، تسمه ها، شلنگ ها، خطوط، کانکتورها، کنترل پنل و موتور، سیستم خنک کننده، اتصالات تغذیه ژنراتور، کابل های باتری و پایانه های آن و سیستم اگزوز را بررسی خواهیم کرد. بازدید از مجموعه عوامل فوق به طور منظم و مرتب عملکرد بهینه و کارایی صد درصدی دیزل ژنراتور را تضمین خواهد کرد.

  2. چک لیست از تولید مونوکسید کربن و مسمومیت جلوگیری می‌کند

  موتور احتراق داخلی دیزل ژنراتور وقتی به طور منظم بررسی و تعمیر نشود، می‌تواند مونوکسید کربن تولید کند. می‌دانید که استنشاق این گاز سمی است و باعث مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد. با بررسی منظم و تهیه چک لیست می‌توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.

  3. چک لیست باعث افزایش کارایی دیزل ژنراتور می‌شود

  حیوانات موذی و جونده می‌توانند محل ژنراتور را دچار آلودگی کرده و باعث آسیب دیدن آن شوند. وقتی به طور روزانه، هفتگی و ماهانه اقدام به بررسی قسمت‌های مختلف آن بیندازید آلودگی‌ها را دیده و رفع خواهید کرد. مثلا باتری‌ها را جدا کنید و محل اتصالات را نگاه بندازید تا تمیز باشند. این اقدام باعث افزایش کارایی دستگاه خواهد شد.

  4. چک لیست مانع مشکلات سوخت دیزل ژنراتور می‌شود

  بد نیست بدانید که مخزن سوخت یا باک ژنراتور را باید حداقل دو مرتبه در سال خالی کنید تا سوخت آن تخلیه شود و با سوخت جدید جایگزین گردد. راکد ماندن سوخت باعث خرابی آن می‌شود و مشکلات عدیده ای برایتان به وجود می‌آورد. چک لیست مخزن سوخت را به خوبی انجام دهید و آن را از هر گونه آلودگی و کثیفی تمیز کنید.

  5. چک لیست باعث صرفه جویی در هزینه ها می‌شود

  قطعا یکی از مهمترین مشکلاتی که هنگام نداشتن چک لیست به وجود می‌آید، خرابی دیزل ژنراتور و قطعات آن است. در صورت بروز این اتفاق هزینه‌های زیادی روی دوش شما قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهید.

  جهت خرید دیزل ژنراتور با کیفیت از پارسیان دیزل با قیمت مناسب روی صفحه دیزل ژنراتور کلیک کنید.

  خطرات عدم بررسی منظم دیزل ژنراتور

  نخستین گام مهم برای استفاده بلندمدت از دیزل ژنراتور، نصب و راه اندازی صحیح آن است و اگر این مرحله به درستی انجام نشود، بهره وری و عملکرد آن تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. می‌بایست نکات ایمنی و احتیاطی مدنظر قرار بگیرد و اتصالات دستگاه به دقت بررسی شود.

  در صورت عدم بررسی منظم و اصولی دیزل ژنراتور احتمال بروز خطراتی از قبیل برق گرفتگی، سوختن ژنراتور و آتش سوزی وجود دارد. فرض کنید ژنراتور آکبند خود را سال ها مورد استفاده قرار می‌دهید و از آن کار می‌کشید دریغ از اینکه یک مرتبه سرویس های آن را به درستی انجام دهید یا چک لیست آن را نگاه کنید. در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟

  هدف از بازدید و بازرسی روزانه، هفتگی و ماهانه دستگاه ژنراتور این است که عیوب احتمالی آن مشخص شود و پیش از آنکه تبدیل به دردسری بزرگ تر شود حل گردد. در صورتی که بررسی منظمی از دستگاه نداشته باشید، احتمال خرابی قطعا وجود دارد.

  چک لیست روزانه دیزل ژنراتور

  معرفی چک لیست روزانه بررسی دیزل ژنراتور

  همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، چک لیستی که تهیه می‌کنیم به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه است تا تمام عیب و ایرادات دستگاه گرفته شود. در ادامه چک لیست روزانه را معرفی خواهیم کرد که باید بحث تعمیرات و بررسی های لازمه هر روز بررسی گردد.

  ·        هنگام کار با ژنراتور دیزلی بررسی و بازدید به عمل آید تا وجود صدا و لرزش های غیرعادی تشخیص داده شود.

  ·        بررسی سیستم خنک کننده و سیم پیچ ژنراتور باید به دقت انجام شود.

  ·        کنترل و بررسی سیستم خنک کننده موتور و سطح مایعات آن فراموش نشود.

  ·        آب رادیاتور مطابق با دستورالعمل سازنده سقف معینی دارد و در بررسی روزانه باید به درجه حرارت آن حساس بود و اطمینان یافت که از حد خودش بیشتر نمی شود.

  ·        درجه حرارت اگزوز دیزل ژنراتور می‌بایست بررسی شود و مطمئن شویم که بیشتر از آنچه کارخانه سازنده اش اعلام کرده، نمی شود.

  ·        باید تمامی لرزش های قسمت های مختلف دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد و اطمینان پیدا کنیم که از حد نرمال خودشان بیشتر دچار لرزش نخواهند شد.

  ·        ولتاژ و جریان خروجی دیزل ژنراتور در هر سه فاز کنترل شود و مقادیر آنها در حالت میانه و تعادل باشند.

  ·        ولتاژ و جریان خروجی دیزل ژنراتور بررسی شده و اطمینان پیدا کنیم که مقادیر آن عادی و نرمال است.

  ·        بررسی توان اکتیو و راکتیو ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آنها طبق مقادیر مجاز و دستورالعمل های سازنده.

  ·        از فرکانس ژنراتور بازدید به عمل آید و مطمئن شویم که دچار کاهش یا افزایش نمی شود و از حد مجازش تجاوز نمی کند.

  ·        ضریب قدرت دیزل ژنراتور باید روزانه بررسی گردد و از عدم منفی شدن آن در مراحل مختلف باردهی دیزل ژنراتور اطمینان حاصل کنیم.

  ·        بازدید از رادیاتور و اطمینان از باز بودن آمپر جلوی رادیاتور فراموش نگردد.

  ·        چک کردن گاز ژنراتور به هنگام کار

  ·        اطمینان پیدا کردن از عایق بندی سیم پیچی ها

  ·        بررسی با دقت میزان دمای آبی که داخل سیلندرها است.

  ·        دمای اگزوز باید تخمین زده شود و در صورت نیاز از عایق مناسب استفاده شود.

  ·        جلوگیری از نوسان های شدید فرکانسی با بررسی روزانه

  ·        بازرسی گردش هوای مناسب

  معرفی چک لیست هفتگی بررسی دیزل ژنراتور

  پس از بررسی روزانه و منظم دیزل ژنراتور نوبت به بررسی هفتگی آن می‌رسد که یک مرحله دیگر از چک لیست و عیب یابی دستگاه است. در واقع پیش از آنکه از ژنراتور استفاده کنید ابتدا باید یکسری موارد مهم در چک لیست را مورد بررسی قرار دهید.

  برای مثال یکی از موارد مهمی که در بازدید هفتگی انجام می‌شود، بررسی میزان روغن و مطمئن شدن از تمیزی آن است. علاوه بر این می‌بایست در بازرسی هفتگی تان مقدار ویسکوزیته روغن را بررسی کنید. دیگر مواردی که باید در چک لیست هفتگی تیک بخورد، عبارتند از:

  ·        باید روغن موتور ژنراتور بررسی شود و مطمئن شویم که نوع و مقدار آن و کیفیتش طبق ساعات کارکرد و نظر سازنده مناسب است یا نه.

  ·        آب رادیاتور و اتصالات آن به دقت کنترل شود و از کافی بودن سطح آب اطمینان حاصل گردد و اگر نشتی وجود داشت رفع شود.

  ·        بازرسی از مخزن گازوئیل موتور و اینکه آیا پر است یا نه مرحله مهم دیگری است که نباید فراموش شود. همچنین اگر نشتی وجود دارد نسبت به حل آنها اقدام گردد.

  ·        سطح رادیاتور می‌بایست دقیق تر بررسی شود و اگر کثیفی مشاهده گردید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنیم. (تمیز کردن به کمک بلوور یا هوای صنعتی)

  ·        بررسی و کنترل از عدم نشتی روغن از قسمت ها و قطعات مختلف دیزل ژنراتور.

  ·        نسبت به تمیز کردن سطوح دیزل ژنراتور به کمک بلوور یا هوای صنعتی با پارچه تنظیف و برس مویی اقدام کنید و مطمئن شوید که خبری از هیچ گونه آلودگی نیست.

  ·        حداقل دو مرتبه در هفته و هر بار حدود 20 دقیقه دیزل ژنراتور را روشن و راه اندازی کنید و از قسمت های مختلف آن بازدید نمایید تا ایرادات احتمالی دیده شوند.

  ·        در بررسی هفتگی پمپ روغن موتور ژنراتور باید کنترل و بررسی شود و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل گردد.

  ·        وضعیت باتری های ژنراتور بررسی گردد و وضعیت مناسب آنها تأیید شود.

  ·        چک کردن کابل ها به منظور پیشگیری از اتصالات کوتاه

  ·        کنترل کردن فیلترها

  معرفی چک لیست ماهانه بررسی دیزل ژنراتور

  فکر نکنید که داشتن چک لیست ماهانه از دیزل ژنراتورها مخصوص ژنراتورهای بزرگ است و دستگاه کوچک شما نیازی به این کارها ندارد. چه ژنراتور بزرگ و صنعتی داشته باشید چه ژنراتور اضطراری و با کارکرد کم، بایستی ماهانه به طور منظم نگاهی به چک لیست بیندازید و ایرادات آن را برطرف کنید.

  چک لیست ها همان طور که گفتیم اهمیت بسزایی در عملکرد بهینه و کارایی ژنراتورها دارند و اگر به طرز و شیوه اصولی از آنها پیروی کنید دچار نقص یا آسیب جدی نخواهند شد. برای بررسی ماهانه دستگاه باید به موارد زیر دقت شود:

  ·        در بررسی ماهانه می‌بایست اتصالات الکتریکی جعبه اتصال کابل های قدرت را به دقت مورد بررسی قرار دهید و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

  ·        محل بررسی اتصال کابلشوی قدرت به شینه ها باید بررسی گردد و در صورت بروز هرگونه تغییر رنگ، ترک خوردگی، شکستگی و سوختگی نسبت به رفع آنها اقدام شود.

  ·        یاتاقان ها قطعات مهمی در دیزل ژنراتورها هستند و باید وضعیت روانکاری آنها مرتب بررسی شود و گریسکاری آنها را فراموش نگردد.

  ·        دمپینگ های پلاستیکی یا همان لرزه گیرهای بین پایه و فونداسیون ژنراتور باید سالم باشد و وضعیتشان را بررسی کنیم.

  ·        فیلترهای هوا و روغن را به دقت در بررسی های ماهانه کنترل کنید و در صورت نیاز تعویض آنها را انجام دهید.

  ·        کنترل مقاومت سیم پیچ ژنراتور

  ·        کنترل و چک کردن اتصالات تابلو فرمان و تابلوهای قدرت

  زمان تعویض فیلترهای روغن و هوا

  ·        اصولات تعویض فیلترهای روغن و هوا بر اساس زمان های زیر محاسبه می‌شود:

  1. فیلتر روغن بر اساس 200 ساعت کارکرد

  2. فیلتر آبگیر بر اساس 300 ساعت کارکرد

  3. فیلتر سوخت بر اساس 250 ساعت کارکرد

  4. فیلتر هوا بر اساس 600 ساعت کارکرد

  سخن آخر – اهمیت بررسی دیزل ژنراتور

  برای جلوگیری از آسیب دیدن شدید دیزل ژنراتور و ایجاد هزینه‌های اضافی باید به طور روزانه، هفتگی و ماهانه چک لیستی تهیه نمایید. ما در این مقاله به بررسی اهمیت نگهداری و تعمیرات دیزل ژنراتورها و بررسی مکرر و منظم آنها پرداخته‌ایم. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، متشکریم.

  دی 1, 1402

  دسته‌بندی:دیزل ژنراتور